klasa 2 z panem WojtkiemPan Wojciech Szatkowski jest kierownikiem działu historyczno – edukacyjnego w Muzeum Tatrzańskim. Zaprosił dzieci i młodzież szkolną na lekcje muzealne o generale Mariuszu Zaruskim. Zaproszenie przyjęło wiele szkół. Z naszej szkoły prawie wszystkie klasy uczestniczyły w lekcjach prowadzonych przez Pana Wojtka.

Pan Wojciech Szatkowski  jest autorem wystawy „ Mariusz Zaruski człowiek dwóch żywiołów”, która prezentowana była w Galerii Sztuki na Kozińcu od grudnia 2007 roku do początku marca 2008 roku. Wystawa prezentowała postać i osiągnięcia Mariusza Zaruskiego w różnych okresach jego życia. Zorganizowało ją Muzeum Tatrzańskie.

Mariusz Zaruski urodził się w 1867 r. w Dumanowie na Podolu, w 2007 roku przypadała 140 rocznica jego urodzin

ImageImage

taternik i narciarz, żeglarz, twórca polskiego jachtingu morskiego, malarz, poeta, działacz społeczny.

Dzieciństwo

Urodził się 31 stycznia 1867 roku w Dumanowie nad rzeką Smotrycz, na Podolu. Ponieważ na wsi nie było możliwości należytego kształcenia się, rodzice posłali Mariusza i jego brata na pensję sióstr Miłkowskich do Mohylewa Podolskiego nad Dniestrem. Do gimnazjum uczęszczał w Kamieńcu Podolskim. Po śmierci ojca domostwo w Dumanowie zostało zlikwidowane i rodzina przeniosła się do Odessy.