Od szkoły parafialnej do zakopiańskiej Szkoły Ludowej

Rada szkolnaW Zakopanem w połowie XIX wieku działała szkoła parafialna założona przez księdza Józefa Stolarczyka. W 1882 roku została przekształcona w Szkołę Ludową. W 1911 roku Szkoła Ludowa w Zakopanem podzieliła się na męską i żeńską. Obydwie szkoły korzystały z budynku przy ulicy Nowotarskiej.

Cztery szkoły podstawowe w Zakopanem: nr 2 na Skibówkach, nr 4 na Olczy, nr 1 na Wilczniku i nr 3 na Bystrem wywodzą swoje początki z zakopiańskiej Szkoły Ludowej.

Przekształcenie szkoły filialnej w samodzielna szkołę

Edward Skoczowski dyrektorW 1932 roku szkoła filialna na Bystrem przekształcona została w samodzielną dwuklasową szkołę. Kierownikiem został Edward Skoczowski. Pracę na Bystrem podjęła także Pani Eugenia Stecka. W styczniu 1933 roku do pracy została przyjęta Pani Helena Dawidek ( z domu Mikruta ) W 1937 roku pracę w szkole podjęła Maria Rączkówna. W szkole na Bystrem pracował także: Pan Franciszek Topór, ksiądz Antoni Gałuszka i księdz Zbigniew Wiśniewski.