Mam 6 lat chcę poznawać świat! Idę do szkoły!

 
Image
 
Drodzy Rodzice!
 

Przedszkole jest miejscem, w którym dziecko rozpoczyna swoją przygodę z edukacją. Tu poznaje zasady współpracy w grupie, zaczyna odkrywać tajemnice świata, staje się samodzielne i przygotowane do nauki w szkole. Co roku starannie przygotowujemy wychowanków do przekraczania progu szkoły. W Oddziale Przedszkolnym obok sześciolatków są też dzieci młodsze. Dzieci pięcioletnie na równi z sześciolatkami przygotowują się do nauki w klasie pierwszej nie tracąc czasu na powtarzanie programu z klasy „zerowej". Nasi nauczyciele przygotowali dla rodziców dzieci urodzonych w 2006 roku pełną informację o gotowości ich dzieci do podjęcia nauki w szkole.


Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka.

Od września 2014 roku wszystkie dzieci sześcioletnie zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Do tego czasu decyzję o rozpoczęciu nauki w szkole podejmują rodzice dziecka na podstawie własnych obserwacji oraz informacji otrzymanych od nauczycieli przedszkoli. Szkoła jest szansą dla Twojego dziecka!

http://men.gov.pl/images/stories/PDF/ORE_MEN_Ulotka_297x210mm_2012_11_29_e_drukCMYK.pdf

Zapraszamy także rodziców do zapoznania się z listem Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, zachęcającym do zapisywania dzieci sześcioletnich do klas pierwszych.

http://www.men.gov.pl/images/stories/pdf/zakladki/list_rada_rodzicow_szkola_C.pdf

                                  Image 

 

Jeżeli więc, Twój 6-latek:

• interesuje się otaczającym światem, posiada wiedzę o sobie (potrafi powiedzieć jak się nazywa, ile ma lat, gdzie mieszka, zna pory roku, dni tygodnia)
• posiada odpowiedni do wieku zasób słów, prawidłowo wymawia wszystkie głoski, swobodnie wypowiada się zdaniami, np. na temat swoich przeżyć, zaobserwowanego zjawiska lub oglądanego obrazka
• słucha uważnie poleceń i rozumie ich treść
• skupia uwagę na zadaniu
• przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej i współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych
• zapamiętuje treść bajki, wiersza, potrafi odtworzyć je z pamięci
• ma umiejętność klasyfikowania i szeregowania przedmiotów, obrazków
• potrafi wyobrazić sobie, co było wcześniej i co będzie później (zna pojęcia czasowe wczoraj, jutro)
• posiada orientację w schemacie ciała i w przestrzeni (potrafi wskazać prawą, lewą rękę, rozumie treść poleceń „ zaznacz w lewym górnym rogu..”, określa położenie przedmiotów nad, pod, na)
• jest samodzielny w czynnościach samoobsługowych (ubieranie, rozbieranie, mycie, potrzeby fizjologiczne, właściwie zachowanie przy stole podczas posiłków), oraz w sytuacji zadaniowej (wykazuje inicjatywę, podejmuje próby poradzenia sobie z trudnością, jest zainteresowane osiągnięciem celu, stara się dokończyć pracę)
• dba o bezpieczeństwo własne i innych (bezpiecznie porusza się po drodze, rozumie jak zachować się w sytuacji zagrożenia, wie gdzie można otrzymać pomoc i umie o nią poprosić)
• jest sprawny pod względem ruchowym i manualnym (łapie piłkę, buduje z drobnych, klocków, lepi z plasteliny, poprawnie trzyma ołówek posługuje się nożyczkami)
• jest zainteresowany czytaniem, pisaniem i matematyką (interesuje się książkami, z uwagą słucha opowiadań, baśni, rozumie sens umownych znaków, zna i stosuje liczebniki porządkowe, dodaje i odejmuje konkretne przedmioty, liczmany)

to te właściwości i cechy będą mu pomagały, gdy pójdzie do szkoły. Świadczą one o wystarczającym przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki szkolnej i możemy, jako rodzice, świadomie i odpowiedzialnie posłać go do klasy I.

Jeżeli jednak, dziecko nie spełnia powyższych wymagań, a ponadto w jego zachowaniu widoczne są trudności w zakresie funkcjonowania społeczno-emocjonalnego:

• w zabawie reaguje złością, gniewem, obraża się, odchodzi
• często wybucha złością, płaczem, reaguje impulsywnie
• zachowuje się agresywnie w stosunku do innych dzieci, nie przestrzega reguł i zasad
• okazuje lęk, niepokój, wycofuje się
• stara się przebywać blisko nauczyciela w stopniu utrudniającym zabawę i naukę w grupie
• unika sytuacji wymagających samodzielności
• jego koncentracja jest chwiejna, bardzo podatna na rozproszenie

to oznacza, iż nie osiągnęło jeszcze gotowości szkolnej i właściwą decyzją wydaje się pozostawienie go w przedszkolu. O sukcesie dziecka, bowiem bardziej decyduje jego dojrzałość emocjonalna i społeczna niż posiadane umiejętności i wiadomości. Należy jednak pamiętać, iż „gotowość szkolna nie jest stanem, na który się czeka, ale należy ją wykształcać”. Dlatego warto podjąć działania wspomagające rozwój dziecka a ostateczną decyzję w razie wątpliwości skonsultować z pracownikami poradni.

Jak rodzice mogą wspierać dziecko w osiąganiu gotowości szkolnej?

Przede wszystkim zapewnijmy dziecku dużo ruchu, swobodnych zabaw na powietrzu. Pozwólmy mu biegać, kopać piłkę, skakać na skakance, chodzić po krawężnikach.

Wykorzystajmy czas na spacerach z dzieckiem na ćwiczenie jego spostrzegania i pamięci.

Domowe zajęcia, takie jak: lepienie z plasteliny, wycinanie, ale także wspólne robienie ciasta czy lepienie pierogów świetnie rozwijają sprawność ręki ważną przy nauce pisania.

Grajmy wspólnie w rodzinne gry planszowe, układajmy puzzle i inne gry. Rozwijamy w ten sposób pamięć i myślenie u dziecka, uczymy go przestrzegania zasad i reguł, a także umiejętności przyjmowania porażek.


Czytanie książek i wspólne oglądanie wybranych programów telewizyjnych to też wspaniała okazja do rozmów, które rozwijają mowę dziecka i wzbogacają jego słownictwo.

Pomagajmy dziecku poprzez konsekwentne, ale też wyrozumiałe reagowanie na jego zachowanie. Przekazujmy jasne i czytelne zasady postępowania, wskazujmy, jakie zachowania są oczekiwane w szkole - łatwiej będzie mu radzić sobie wśród rówieśników i dorosłych.

Dbajmy o wiarę dziecka w swoje możliwości, chwaląc je za wytrwałość. Zachęcajmy do ponawiania wysiłków. Rozwijajmy jego samodzielność - nie wyręczajmy go w codziennych czynnościach. No i nie straszmy całym światem, a szkołą w szczególności!

Sześciolatek w szkole - strona dla rodziców (prowadzona przez Ośrodek Rozwoju Edukacji)

http://ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=161&Itemid=1599

                                      Image                

 

Free Joomla! template by L.THEME