28 maja 2012 roku 39 osób z klas: IVa, Vb, VIa i VIb, wraz z wychowawcami p. Lucyną Wolską, p. Małgorzatą Sochacką i p. Sebastianem Kłosokiem wyruszyło na Szlak Piastowski, aby w ciągu 5 dni poszerzyć swoją wiedzę na temat początków państwa polskiego.
Program wycieczki był bardzo ciekawy i bogaty. Na trasie znalazły się wszystkie miejsca, znane ze szkolnych podręczników.
Przygoda z historią rozpoczęła się w odległości 500 km od Zakopanego, w Kruszwicy, nad jeziorem Gopło, związanej z legendą o królu Popielu i Mysiej Wieży. Kolejnym etapem był Inowrocław – piękne uzdrowisko z solankowymi tężniami i Gniezno – pierwsza stolica Polski. Wielkie wrażenie na wszystkich wywarła katedra oraz Drzwi Gnieźnieńskie, ukazujące życie i śmierć św. Wojciecha, a także samo miasto z pięknymi, bardzo starymi kamieniczkami.
Podczas kolejnych dni uczniowie odwiedzili Biskupin ze starożytną osadą na Jeziorze Biskupińskim, Ostrów Lednicki, Pola Lednickie, Poznań – stare miasto, ratusz ze słynnymi
koziołkami i chyba największą atrakcję strefę kibica na Euro 2012, następnie Puszczykowo z muzeum Arkadego Fiedlera, znanego pisarza, podróżnika, uczestnika bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej i Kórnik- zamek przekazany przez Władysława Zamoyskiego na muzeum.
W ostatnim, piątym dniu uczniowie odwiedzili Muzeum Dzieci Wrzesińskich i piękny pałac w Śmiełowie, gdzie mieszkał Adam Mickiewicz.
Śmiełów był ostatnim miejscem na trasie zwiedzania, więc rozpoczęła się droga powrotna. Kilka minut po 22.00 wycieczka dobiegła końca.