Wycieczka kl. "Va" i "VIa"

   Image      

        Program wycieczki był bardzo bogaty, dni były pełne atrakcji. Po przyjeździe do Kłodzka z Panią przewodnik udaliśmy się do Bazyliki Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, która zachwyca swym pięknem. Wambierzyce rozplanowane są na wzór Jerozolimy - nad ulicami wznoszą się Bramy Jerozolimskie, stoi Pałac Heroda z malowanymi posągami, wielkie schody prowadzą na Kalwarię z kaplicami i stacjami. Następnie pojechaliśmy do Narodowego Parku Gór Stołowych, gdzie oglądaliśmy Błędne Skały w postaci grzybów, maczug-rezerwat skalnych ostańców.

Wracaliśmy drogą Stu Zakrętów do Ośrodka Wypoczynkowego "Karolinka" w Polanicy-Zdroju. Domki były bardzo ładne i jedzenie pyszne. Wieczorem tego dnia z grilla zajadaliśmy kiełbaski.

            W drugim dniu naszego pobytu zwiedzaliśmy Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku, gdzie w komorach sztolni Gertruda eksponowane były mapy, minerały i piece, pozostałe po eksploatacji rud złota, trwającej tu od XII w. W górę potoku złotego doszliśmy do wejścia sztolni Czarnej i stalowymi schodami- 9 pięter w dół przemieściliśmy się do iluminowanego wodospadu (8m wysokości, jeden z największych wodospadów pod ziemią) oraz chodników z XV w. Dużą atrakcją była zjeżdżalnia i kolejka oraz wypłukiwanie "złota". Zwiedzaliśmy również obok kopalni Muzeum Minerałów. Następnie pojechaliśmy do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Marmurowa Jaskinia Niedźwiedzia jest najpiękniejsza w Polsce, charakteryzuje ją wielkie bogactwo form naciekowych i podziemne strumienie. Było bardzo ciekawie, ale chłodno! (6 0C). Po drodze zwiedzaliśmy jeszcze Muzeum Ziemi z pięknymi eksponatami z całego świata. Po kolacji poszliśmy do kina w Polanicy Zdroju na film pt "Moja wielka grecka wycieczka".

W trzecim dniu wcześnie rano pojechaliśmy do Pragi. Była piękna słoneczna pogoda. Złota Praga "miasto  o stu wieżach", perła w cesarskiej koronie Habsburgów. Spacerując po Pradze zwiedzaliśmy Stare Miasto, Rynek Staromiejski, zamek na Hradczanach, Bramę Prochową, Karolinum, Teatr Operowy, Orloj - zegar astronomiczny na praskim ratuszu, Most Karola (św. Jan Niepomucen przyjmował wszystkie nasze życzenia i obiecał je spełnić!), Katedrę św. Wita, Ogrody Królewskie, Nowe Miasto - Plac Wacława. Odległość z centrum Pragi do autobusu przejechaliśmy metrem. Starówka jest niezwykle urokliwa, a z Mostu Karola podziwialiśmy wspaniałe widoki. Praga nas oczarowała, koniecznie musimy tu jeszcze wrócić! W Pradze również zwiedzaliśmy interesujące Muzeum Miniatur.

W czwartym dniu pojechaliśmy do muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, które znajduje się w młynie papierniczym z 1605r, obejmuje ekspozycje poświęcone dziejom i technikom wytwarzania papieru oraz demonstracje technik papieru. Mogliśmy sami czerpać papier i z tego powodu byliśmy bardzo zadowoleni. Następnie pojechaliśmy do Czermnej - Kaplicy Czaszek. Ściany malutkiego pomieszczenia wypełnia 3 tys. czaszek i dwa anioły Apokalipsy, sufit dekorują piszczele, w piwnicach spoczywa 21 tys. czerepów. Są efektem rzezi religijnych i pomorów XVII w. Wrażenia były przygnębiające i przerażające. Po drodze do Adrspach wstąpiliśmy do domu wnuków twórcy Fr. Stepana obejrzeć szopkę, która składa się z 250 poruszanych elektrycznie figurek. Przedstawia miasto i okolice pełne zapracowanych postaci. Skalne Miasto w Adspach fascynuje formami skalnymi, podobieństwem do konkretnych kształtów i obrazów co uruchamia własną fantazję. Skały mają nazwy np.: Dzban, Kochankowie, głowa cukru, Słoniowy Rynek, Ząb, Gromowy kamień, Wieża Elżbiety, itp. Każda z tych skał ma ciekawą historię. Dużą atrakcją było pływanie łodzią wśród skał oraz podziwianie Wielkiego wodospadu(16m). Wracając wieczorem pełni wrażeń, jeszcze w Dusznikach - Zdroju podziwialiśmy dworek Chopina.

W piątym dniu pożegnaliśmy Polanicę - Zdrój i pojechaliśmy do Wrocławia. Zwiedzaliśmy Ostrów Trunski, Ossolineum, Wyspę Opatowicką, Muzeum  Uniwersytetu Wrocławskiego, Wieżę Matematyczną z której podziwialiśmy piękne dzieła architektury wszystkich epok, liczne mosty, parki oraz Aulę Leopoldyna i Starówkę. Obejrzeliśmy również Panoramę Racławicką, dzieło J. Styka i W. Kossaka. Obraz jest bardzo efektowy w połączeniu z aranżacją pola bitwy wokoło widzów.

            Wróciliśmy do Zakopanego zadowoleni. Wycieczka była bardzo ciekawa, pełna przygód, wspaniałych wrażeń, niezapomnianych przeżyć. Na pewno wrócimy do tych miejsc pełnych zachwytu!

 

Opiekunowie wycieczki:

Małgorzata Sochacka

Agnieszka Fajkosz-Królik

Jadwiga Dąbrowska

 

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Free Joomla! template by L.THEME